بورس کالا تورم قیمت فولاد را استارت زد!/​ افزایش ۵۰ درصدی قیمت پایه سنگ آهن نسبت به قیمت‌های قانونی

بورس کالا تورم قیمت فولاد را استارت زد!/​ افزایش ۵۰ درصدی قیمت پایه سنگ آهن نسبت به قیمت‌های قانونی
یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش  چیلان ، بورس کالا برای عرضه‌های روز ۵ اردیبهشت، قیمت پایه سنگ آهن کلوخه را ۱۳۱۳ تومان به ازای هر کیلو اعلام کرده است. در عرضه‌های پیشین سنگ آهن در بورس کالا در ۲۲ فروردین، قیمت پایه سنگ آهن کلوخه ۱۰۲۶ تومان به ازای هر کیلو بوده و بورس کالا به یکباره با یک شوک قیمتی، قیمت پایه را ۲۸ درصد بالا برده است.
طبق ضرایب قیمتی زنجیره فولاد که به تصویب وزارت صمت و شرکت‌های فولادی و معدنی رسیده، قیمت سنگ آهن باید ۷.۵ درصد نرخ شمش فولاد خوزستان باشد بنابراین، قیمت سنگ آهن کلوخه باید بر اساس این ضریب، ۸۷۶ تومان به ازای هر کیلو باشد. قیمت پایه ۱۳۱۳ تومانی برای سنگ آهن کلوخه، ۵۰ درصد (معادل ۴۳۷ تومان به ازای هر کیلو) بالاتر از نرخ‌های قانونی است

افزایش ۵۰ درصدی نرخ سنگ آهن نسبت به قیمت‌های قانونی، به معنای دمیدن بر طبل گرانی و تورم در بازار فولاد است. با این کار هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود، و اگر بورس کالا قیمت پایه شمش فولادی را حدود ۱۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو بالا نبرد، عملاً حاشیه سود فولادسازان را کاهش داده و لذا به تولید فولاد در کشوری که دهمین تولیدکننده این کالای مهم در دنیا است، آسیب وارد کرده است.

از سوی دیگر، افزایش قیمت سنگ آهن، افزایش قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی را نیز در پی خواهد داشت و در نهایت همه این گرانی‌ها به گرانی محصولات فولادی که عامه مردم مصرف‌کننده آن هستند، منجر خواهد شد. در حال حاضر، به دلیل تضعیف قدرت مصرف‌کنندگان نهایی، اقتصاد ایران با پدیده رکود تورمی روبرو است و شوک قیمتی ناشی از جهش قیمت سنگ آهن، این رکود تورمی در بخش فولاد را تشدید خواهد کرد.